Furkan Tektaş

Android Tabanlı Telefonlar için Ezan Vakti Uygulamasının Logosu

22 Nisan 2011

Android için “Ezan Vakti” Programı

Daha önce Windows ve web kullanımı için(iframe ve xml) yazdığım “Namaz Vakti” programını bu kez Android tabanlı telefonlar için geliştirdim. Program en temel haliyle Diyanet İşleri Başkanlığı’nın önümüzdeki 30 gün için yayınladığı ezan saatlerini telefonunuza indirip, günün ezan saatlerini öğrenmenize yarayan bir program. Android Market’ten “Ezan Vakti” diye arayarak indirebileceğiniz uygulamayı meraklılar için ileriki satırlarda biraz daha açıklayacağım.

Neden “Ezan Vakti”?

Öncelikle bu tip bir çok program bulunurken neden kendi programımı yazma ihtiyacı hissettiğimi belirteyim. Android Market‘te gerek Türkiye için gerekse Dünya’nın herhangi bir bölgesi için yeterince ezan vakti programı bulunmakta. Bu programların gayet güzel widget destekleri, kıble tayini gibi özellikleri de bulunmakta. Lakin çoğu programın widget’ları neredeyse ekranınızın yarısından fazlasını kaplıyor ve size tarihi, tek tek tüm ezan saatlerini gösteriyor. Bunların bir kısmı da widget’larını sık sık güncelleyerek pil ömrünüzü azaltıyor. Mevzu geçmeden de belirtmeliyim ki uygulamaların çoğu(bir kaçı hariç) Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yayınladığı resmi ezan saatlerini kullanmamakta(Burada diyanetin ezan saatleri doğru mudur, sorusu beklediğim için peşinen belirteyim: bu program ezan saatini diyanetin yayınladığı saatler olarak kabul eden insanlar için bir hizmettir, böyle bir polemiğe girmek istemiyorum).

Ezan Vakti programının sıradaki ezan saatini gösteren Widget'ıYukarıda bahsettiğim programların belirttiğim özellikleri beni günlük kullanımda pil ömrünüzü azaltmayacak, minimalist bir ezan vakti programı yazmaya itti. Ezan Vakti programı widget’ı sadece 60dp*80dp boyutunda(küçücük) ve sadece sıradaki ezanın saatini gösteriyor. Bu widget bahsettiğim diğer programlar gibi sürekli güncellenmediği için pil ömrünüzü azaltmıyor. Sıradaki ezanın saati otomatik olarak ezan saati geldiğinde güncelleniyor. Diğer ezan saatlerini öğrenmek istediğinizde ise widget’a tıklamanız yeterli oluyor; otomatik olarak programın ana ekranına yönlendiriliyorsunuz ve orada tüm ezan saatlerini görebiliyorsunuz.

Ezan Vakti programı verilerini Diyanet İşler Başkanlığı’ndan aldığı için 30 günden fazla ezan saati gösteremiyor. Bunun nedeni Diyanet’in 30 günden fazla ezan saatini yayınlamıyor olması. Bu nedenle programı 30 günde bir güncellemeniz gerekmekte. Bunu da basit olarak menü tuşuna basınca altta açılan menüde “Güncelle” seçeneğine tıklayarak yapabilirsiniz.

Ezan Vakti programının bir başka özelliği de tatile gittiğinizde veya şehir dışında olduğunuzda şehir tercihinizi değiştirebilmenize olanak vermesi(Bu zaten diğer programlarda da olan bir özellik, lakin bahsetmekte fayda var.) Peki bu ne işe yarar diyenler için, olayı şu şekilde özetleyeyim: Normalde İstanbul’da yaşayan birisiniz fakat bayramda memleketinize gideceksiniz. Memleketinizdeki ezan saatlerini bilmiyorsunuz. Bu durumda menü tuşuna basarak açılan menüden “Şehir Seç” seçeneğine tıklayarak şehrinizi “İstanbul”dan memleketinize değiştiriyorsunuz ve program otomatik olarak memleketinizin 1 aylık ezan saatlerini indiriyor, widget’ınızı da seçilen şehrin ezan saatlerini gösterecek şekilde güncelliyor.

Peki, ya sonra?

Peki herşey buraya kadar mı? derseniz; tabi ki değil. Gelen istekler, öneriler doğrultusunda programa ilaveler yapmayı düşünüyorum. Allah nasip ederse yaşadığınız hataların nedenlerini bulup, telafi etmeyi de şimdiden gelecek programıma yazmış bulunmaktayım.

Peki, ya Android Uygulama yazanlar ve yazmayı öğrenenler için?

Ezan Vakti benim Android Market’teki ilk uygulamam; ve Ezan Vakti’ni yazarken pek çok sorunla karşılaştım, bunların üstesinden bir şekilde geldim, çok şey öğrendim, çok şey için “bunu paylaşmalıyım” dedim. Mümkün olan en yakın zamanda, bahsettiğim bu “paylaşımlar”ı başlatarak öğrendiklerimi aktarmayı, Android için Türkçe kaynakları arttırmayı hedefliyorum. (İçinde bulunduğum dönemdeki yoğunluğum nedeniyle bu paylaşımları geciktirebilirim, ama erken olması için elimden geleni yapacağım.)

Son Olarak

Sizlerden ricam aldığınız hataları, görüşlerinizi bu yazının yorumlarında veya İletişim bölümünde benimle paylaşarak, bana yardımcı olmanız. Program bedeli, kullanıp memnun kalanlar için (gönüllerinden geçerse eğer) bir “Allah razı olsun”dur :)

Süreçte emeği geçen, bilgilerini benimle paylaşan Selçuk Ermaya, Muharrem Taç, Sezer Yeşiltaş, Ozan Uysal, Altuğ Bilgin Altıntaş, ve de adaşım Furkan Erdem Perşembe’ye teşekkürü bir borç bilirim.

Bu süreçte katkıda bulunanlardan Allah razı olsun.

Programın Ekran Görüntüleri

Ezan Vakti programının Uygulama Ana EkranıEzan Vakti programının Şehir Seçim EkranıEzan Vakti programının sıradaki ezan saatini gösteren Widget'ı

Ezan Vakti programının Uygulama Ekranı (Yatay)

Programı İndirmek İçin:

Android Market’te açılacak Market Linki

Tarayıcınız için Android Market Linki

QR Code:

Ezan Vakti QR

Kategori: Android, Teknoloji | Tagler: , ,

Android için “Ezan Vakti” Programı yazısına toplam 16 yorum yapılmış.

 1. Program için teşekkür ederim kardeşim.
  Allah razı olsun.

  3 isteğim olacak :
  1- Widget eklentisi sadece tek vakit değil de, gün şeklinde de olabilir mi?
  2- Ülke (ve tabii ki o ülkeye ait Diyanet’in şehirleri) seçeneği de ekleyebilir misin?
  3- Pusula koymak çok zor olur mu acaba?

  Saygılar.

  • Allah sizden razı olsun. İsteklerinize elimden geldiğince cevap vereyim:
   1. Büyük widget’lardan hoşlanmadığım ve bu tip widget’ları sevmeyen müslümanlar olduğu için bu tip bir program geliştirdim, lakin bu ihtiyacınızı da karşılamayı isterim. İnşallah olabilir.
   2. Avrupalı birçok kardeşimizden bu konu ile ilgili istekler aldım. İnşallah Diyanet’in yayınladığı ülkeler için namaz vakitlerini yayınlamayı planlıyorum.
   3. Farklı kıble programları kullanmaktayım (AR Qibla Finder gibi) fakat telefonların donanımından kaynaklı olarak pek çoğu kıbleyi yanlış tayin ediyor. Bu durum sadece GPS verisi ile kıble gösteren programlar için geçerli değil.(AR Qibla Finder gibi) Fakat bu da programın kapsamını çok büyütecektir. Ezan okunması ve kıble tayini gibi isteklere bu nedenle cevap vermemekteyim. İlginiz için teşekkür ederim.

 2. Program çok güzel. Allah Razı Olsun…

  1×1 formatında hazırlanmış olan widget için beyaz olan yazı rengini değiştirebilme eklenebilir.
  Vakit yaklaştığında sarı, çok az kaldığında kırmızı uyarı verebilir.
  Vakit geldiğinde sesli veya hem sesli hem uyarılı mesaj verebilir.
  Telefonun bildirim ksımında (saatin yanında) en yakın vakte kalan zamanı azalarak dakika cinsinden veya saat/dakika gösterebilir.

  Geliştirmeniz bekliyor saygılar sunuyorum.

  • Bu tip bir renk değiştirme seçeneği kulağa gayet güzel geliyor; inşallah ilerideki sürümlere eklemeyi düşünüyorum. Fakat sesli uyarı konusunda çekincelerim var. Zira marketten gönderilen raporları incelediğimde bazı telefonlarda sorunlar yaşanıyor; programın yanlış zamanlarda bu tip bir uyarı vermesi insanları zor duruma sokabileceğinden bu tip bir risk almayı istemiyorum. Belki ufak bir titreşim olabilir ama sesli uyarı konusunda en azından şimdilik çekimserim. Allah razı olsun.

 3. Allah razi olsun.Çok güzel bir program yapmişsiniz.Günlerdir diyanetin belirlemiş oldugu namaz vakitlerini aramaktan çok yorulmuştum.Nihayet buldum.Benim de bazi isteklerim olacak.Mümkünse degerlendirirseniz çok memnun olurum.

  * hicri takvim ekleyebilirseniz cok güzel olur.

  *Aylik olarak degil de yillik namaz vakitleri programa dahil etmenin bir yolu yok mu acaba?Diyanetin sitesinden 12 ayin takvim seklinde pdf sini indirmiştim.Her seferinde bakmak zor oluyor.Bunun gibi kaynaktan programin içerisine gömülürse internetin olmadigi yerlerde cok faydali olur inşallah.

  *Ben de büyük widgetlarin ekrani kaplamasini sevmiyorum.Sadec 5 vakiti ve hicri takvimi gosteren widget eklemek mümkün müdür?

  Nacizane isteklerim bu kadar.Tekrar Allah razi olsun.Hayirli çalişmalar.

  • Allah sizden razı olsun. Hicri takvimle ilgili çok öneri geldiği için ileri vadeli hedeflerim arasında hicri takvim de var; fakat yıllık namaz vakitlerini diyanet sadece pdf olarak veriyor; bu nedenle diyanet işlerinin namaz saatlerini gösteren tüm programlar ayda bir kez güncellenmek zorunda kalıyor; eğer diyanet bu konuda bir adım atarsa programı güncellemeyi en çok ben isterim :) Widget konusunda ise tüm saatleri gösteren bir widget isteyen çok kişi oldu; bu nedenle bunu düşünmekteydim fakat widget’ta hicri takvimi ilk kez sizden duyuyorum; belki opsiyon olarak olabilir ama mümkün olduğunca minimalist tutmaya çalışıyorum; söz vermiş olmayayım :)

 4. S.a
  evvelen tesekkürü bir borc bilirim Allah razi olsun bu güzel hizmetinden dolayi. Ben birazcik android isletim sistemiyle ilgileniyorum yani beni daha cok diyanetin sayfasindaki verileri nasil cektigin yada nasil programa entegre ettigin hakkinda birazcik aydinlatabilirsen coook memnun kalirim yada ucundan bi yol gösterirsen cok makbule gecer. Allah razi olsun tekrardan basarilarini daim eylesin…

  • Allah sizden razı olsun. Program sadece android kısmından oluşmuyor. Diyanet’ten saatleri çeken program(php+curl) ile android programı olan “Ezan Vakti” programları birbirinden ayrı. Android’teki “Ezan Vakti” uygulaması internetteki diyanetten saatleri çeken uygulamaya bağlanarak saatleri buradan 30 günlük olarak alıyor. Bunları telefon/tabletteki kendi veritabanına kaydediyor. 30 günlük namaz vakti bitmesine üç gün kala da güncelleme uyarısı veriyor. Güncelleme için de yukarıdaki işlem uygulanıyor. Basitçe çalışma mantığı budur.
   Sizinle veya ekstra isteyenlerle diyanetten aldığım 30 günlük namaz saatlerini paylaşabilirim.

 5. çok bişey söylemeye gerek yok aslında. ana ekranın altında sadece “aramalar, mesajlar, namaz vakti ve kişi listesi” simgeleri var demem yeter heralde. ALLAH razı olsun…

 6. Kardeşim çok güzel uygulama ellerine sağlık fakat uygulamanın vakit güncellemesini sadece 1 ay olarak değilde 2 veya üstü ay olarak yada 12 ay olarak yapsan daha iyi olur ay geçişlerinde uygulamadan hata alıyoruz.

  İstek : Uygulamaya dini günler gibi bir menüde koyarsan çok daha güzel olur.

  Kolay gelsin..

  • Teşekkürler, uygulama 2013 Kasım ayından beri 12 aylık periyoda geçmiş durumda. Şu anda da 2014 sonuna kadarki veriler telefonunuzda olmalı. Dini günler seçeneği eklemeyi düşündüğüm özellikler arasında yok ama öneriniz için teşekkür ederim.

 7. Teşekkürler. Akıllı telefon aldığım ilk günden beri kullanıyorum. Markete girer girmez ilk işim ezan vakti diye aratmak olmuştu.Bir kaç tane denedim ama en işimi gören sizin programınız. Ana ekrandaki vakit çok kullanışlı.

 8. Emeğinize sağlık çok güzel Program olmuş. Benim tavsiyem tasarım üzerine. Minimalist tasarım fikri çok iyi olmuş ama tasarim milimalistten çok post modernist olmuş. Renk paleti ve tasarımda ki çoğu şey göz yorucu. Daha modern bir tasarım programı daha çekici kılacaktır. Mesela beyaz gri ve siyah tonlarında ve daha ferah bir tasarım oldukça kalite katacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>